29 червня 1849 року народилася Олена Пчілка - "королева-мати", за словами доньки, Лесі Українки.
Олена Пчілка (1849- 1930) -- це творчий псевдонім Ольги Петрівни Косач, аристократки з міста Гадяч, що на Полтавщині, рідної сестри славетного професора Михайла Драгоманова і дружини впливового юриста, статського радника Петра Косача, мами шістьох дітей, серед яких Леся була другою за рахунком.
Олена Пчілка першою запровадила моду на вишиванки серед тогочасних жінок.
Пчілка була першою українкою, чий чоловік пішов у… декретну відпустку.
Пані Косач у свої часи була видатнішою за свою знамениту доню. Її поважали не лише як господиню великої зразкової сім’ї, а й за її публіцистику і перекладацький фах: вона адаптувала світову класику – від Овідія до Гюго, написала чимало літературно-критичних статей про Старицького, Гребінку, Лисенка.
Першою впорядкувала і видала книжку про особливості і види наших розписів, узорів з 23 кольоровими замальовками писанок і вишивок. Дослідження Пчілки «Українське селянське малювання на стінах» стало повноцінною науковою роботою.
Вона першою з жінок взялася модернізувати і реформувати українську мову
Мову століттями спрощували до рівня сільських говірок. І Олена Пчілка разом зі Старицьким, Франком, а потім з донькою Лесею Українкою взялася за реформування мови. Саме Олені Пчілці, наприклад, належать звичні зараз, а колись неіснуючі слова «палкий», «променистий».
Пчілка видала перший феміністичний альманах «Перший вінок» Олена Пчілка написала три феміністичні твори: «Товаришки», «За правдою», «Світло добра і любові»
Ольга Петрівна стала першою жінкою-академіком.
Джерело: Абонемент художньої дітератури бібліотеки ННІ УДХТУ
Немає коментарів:
Дописати коментар